KONTROLĖS ĮSTAIGOS ETIKOS KODEKSAS
2025-02-06
- BENDROSIOS NUOSTATOS
- „QUALITAS PRIMUM“, MB (toliau – Kontrolės įstaiga) etikos kodeksas (toliau – Etikos kodeksas) – aukščiausiais elgesio standartais grįsta sistema, kuri taikoma visiems Kontrolės įstaigoje dirbantiems asmenims (toliau – darbuotojai), įskaitant pagal sutartis dirbančius, praktiką atliekančius ir kitais teisiniais pagrindais Kontrolės įstaigai atstovaujančius asmenis. Elgesio kodeksas skatina pasitikėjimu grįstą elgesio kultūrą, skaidrius ir atvirus santykius, kuriuose vengiama viešų ir privačių interesų konfliktų, neleistinų dovanų ar paslaugų teikimo, priėmimo atvejų, kitų teisiškai abejotinų situacijų.
- Etikos kodekse vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos įstatymuose ir kituose teisės aktuose vartojamas sąvokas.
- PAGRINDINĖS ETIKOS VERTYBĖS
- Sąžiningumas – Kontrolės įstaiga turi veikti sąžiningai, patikimai, geranoriškai ir atsižvelgiant į visuomenės interesus.
- Nepriklausomumas ir objektyvumas – Kontrolės įstaiga ir jos darbuotojai turi nepriklausyti nuo aplinkybių ar įtakos, kuri galėtų pakenkti arba vertinama kaip kenkianti profesiniam sprendimui, bei veikti nešališkai ir objektyviai.
- Kompetencija – Kontrolės įstaiga ir jos darbuotojai turi įgyti ir išlaikyti žinias ir įgūdžius, tinkamus vykdomoms funkcijoms, ir veikti laikantis galiojančių standartų bei atsakingai.
- Profesionalus elgesys – Kontrolės įstaiga ir jos darbuotojai turi laikytis galiojančių įstatymų, teisės aktų ir konvencijų bei vengti bet kokio elgesio, kuris galėtų diskredituoti.
- Konfidencialumas ir skaidrumas – Kontrolės įstaiga ir jos darbuotojai turi tinkamai apsaugoti informaciją, derinant šį poreikį su skaidrumo ir atskaitomybės reikalavimais.
- PAGRINDINIAI TARNYBINĖS ETIKOS PRINCIPAI
- Kontrolės įstaiga laikosi veiklą reglamentuojančių nacionalinių bei tarptautinių teisės aktų reikalavimų, etikos normų ir standartų, skaidrios veiklos principų, antikorupcijos politikos, vengia interesų konfliktų.
- Kontrolės įstaigos vadovybė prisiima atsakomybę, kad šis Etikos kodeksas būtų žinomas, išaiškintas ir suprantamas visiems Kontrolės įstaigos darbuotojams.
- Kontrolės įstaiga gerbia žmogaus teises ir laisves, savo veiksmais prisideda prie jų apsaugos. Kontrolės įstaiga gerbia kolegų, partnerių ir kitų asmenų ar visuomenės grupių papročius, tradicijas, seksualinę orientaciją, amžių, religiją, rasę, odos spalvą, tautybę, šeiminę padėtį, politines pažiūras, neįgalumą, socialinę padėtį ir imasi teisėtų priemonių pastebėtai diskriminacijai stabdyti.
- Kontrolės įstaigoje kuriama teigiama darbo atmosfera, užtikrinamas profesionalumas, puoselėjamas pasitikėjimas. Kontrolės įstaigos vadovybė yra įsipareigojusi skatinti darbuotojų asmeninį tobulėjimą ir ugdyti jų kompetencijas. Kontrolės įstaiga įgyvendina politikas, skirtas užtikrinti, kad įgaliojimuose numatytos užduotys būtų vykdomos darbuotojų, kurie turi reikiamų žinių ir įgūdžių jas sėkmingai atlikti.
- Kontrolės įstaigos vadovybė: bendrauja mandagiai, nepabrėždama pareigybių hierarchinių skirtumų ir nereikšdama asmeninių simpatijų ar antipatijų; rodo, kad vertinama kiekvieno darbuotojo nuomonė, darbo pasiekimai; pastabos dėl klaidų ir darbo trūkumų reiškiamos korektiškai; kiekvienam naujam darbuotojui padedama įsilieti į kolektyvą; stiprina gerą organizacijos kultūrą, kurioje darbuotojai gali laisvai reikšti savo nuomonę, turi galimybę įgyvendinti idėjas.
- Kontrolės įstaiga užtikrina saugią darbo aplinką – periodiškai organizuojami visų darbuotojų instruktavimai, mokymai, atestavimas. Apie saugos darbe trūkumus nedelsiant pranešama atsakingam asmeniui.
- Kontrolės įstaigos vadovybė prisiima atsakomybę ir įsipareigoja savo asmeniniu pavyzdžiu kurti antikorupcinę aplinką, kur aiškus kiekvieno darbuotojo funkcijų, atsakomybių ir lūkesčių nustatymas, kompetentingas bendradarbiavimas su klientais ir kitais asmenimis skatina etiškos, racionalios ir efektyvios veiklos įgyvendinimą, stiprina dalykinę reputaciją ir didina visuomenės pasitikėjimą.
- Kontrolės įstaiga netoleruoja jokios korupcijos ar kitos nesąžiningos veiklos.
- Kontrolės įstaiga, vykdydama savo veiklą, skiria dėmesį aplinkos apsaugai, racionaliai ir efektyviai naudoja išteklius, stengiasi vengti neigiamo poveikio aplinkai, o jeigu to išvengti neįmanoma – kiek įmanoma jį sumažinti.
- Kontrolės įstaiga užtikrina konfidencialumo principų laikymąsi Kontrolės įstaigoje remiantis teisiniais reikalavimais.
- Kontrolės įstaigos vadovybė įsipareigoja pabrėžti etikos svarbą ir skatinti etišką kultūrą organizacijoje. Apie pastebėtus etikos vertybių ir principų laikymosi pažeidimus Kontrolės įstaigos darbuotojai ar kiti asmenys gali informuoti Kontrolės įstaigą naudodamiesi internetinėje svetainėje pateiktomis užklausų / pretenzijų formomis.
- BENDRIEJI TARNYBINĖS ETIKOS REIKALAVIMAI
- Kontrolės įstaigos vadovybė ir darbuotojai privalo laikytis etikos vertybių ir principų, nurodytų Etikos kodekse.
- Kontrolės įstaiga užtikrina, kad bet kuri kita šalis, su kuria yra susitariama dėl darbo atlikimo Kontrolės įstaigos vardu (pvz. subrangovai), įsipareigotų laikytis etikos vertybių ir principų, nurodytų Etikos kodekse.
- Kontrolės įstaigos darbuotojai turi vadovautis sąžiningumo, nepriklausomumo ir objektyvumo, kompetencijos, profesionalumo, konfidencialumo principais.
- Kontrolės įstaigos darbuotojai privalo atlikdami pareigas ir laisvu nuo pareigų atlikimo laiku savo elgesiu nediskredituoti Kontrolės įstaigos, rodyti pavyzdį kitiems.
- Kontrolės įstaigos darbuotojai privalo nepažeisti žmogaus teisių ir orumo, gerbti asmenis, įmones ir institucijas, su kuriais bendrauja, su visais asmenimis elgtis vienodai, nepaisant jų tautybės, socialinės kilmės ir padėties, lyties, rasinės ar etninės kilmės, kalbos, amžiaus, religinių įsitikinimų, politinių pažiūrų, seksualinių ar kitokių nuostatų.
- Kontrolės įstaigos darbuotojai privalo atlikti pareigas ir naudotis įgaliojimais, informacija ir ištekliais tik darbiniais interesais, nesinaudoti pareigomis siekiant gauti privilegijų ir naudos sau ar kitiems asmenims.
- Kontrolės įstaigos darbuotojai privalo dalyvauti mokymuose, susitikimuose ir renginiuose, skirtuose ugdyti tarnybinę etiką.
- Kontrolės įstaigos darbuotojai privalo veikti nešališkai ir vertinti dalykus remdamasis faktais, o ne jausmais ir interesais.
- Kontrolės įstaigos darbuotojai privalo elgtis nepriekaištingai ir nedalyvauti jokioje netinkamoje veikloje, kur asmeniniai, finansiniai ar kitokie interesai arba santykiai gali prieštarauti nešališkumui ar sąžiningumui.
- Kontrolės įstaigos darbuotojai turi vengti grėsmių nepriklausomumui ir objektyvumui, realių ar numatomų, kurios kyla iš politinio šališkumo, dalyvavimo valdyme, savikontrolės, finansinių ar kitų asmeninių interesų, arba santykių su kitais asmenimis ar netinkamos kitų asmenų įtakos. Kontrolės įstaigos darbuotojai privalo vengti aplinkybių, kai privatūs interesai galėtų paveikti sprendimų priėmimą ar sudarytų tokią regimybę.
- Kontrolės įstaigos darbuotojai privalo informuoti Kontrolės įstaigos vadovybę apie visus iki šiol egzistavusius santykius ir situacijas, kurios gali kelti grėsmę jų nepriklausomumui ar objektyvumui.
- Kontrolės įstaigos darbuotojai privalo atsisakyti dovanų arba privilegijų, susijusių su atliekamomis pareigomis, kurios galėtų paveikti nepriklausomumą ir objektyvumą.
- Kontrolės įstaigos darbuotojai privalo veikti kruopščiai, atidžiai, laikydamiesi užduoties reikalavimų ir pagal suteiktus įgaliojimus. Kontrolės įstaigos darbuotojai turi išlaikyti ir tobulinti savo žinias ir įgūdžius, kad neatsiliktų nuo savo profesinės aplinkos pokyčių ir optimaliai atliktų savo darbą.
- Kontrolės įstaigos darbuotojai privalo užtikrinti informacijos, gautos atliekant pareigas, naudojimą tik darbo tikslams, žinoti teisinį reguliavimą dėl konfidencialumo ir skaidrumo ir juo vadovautis, išlaikyti profesinį konfidencialumą darbo santykių metu ir jiems pasibaigus.
- Kontrolės įstaigos darbuotojai privalo užtikrinti elektroninių duomenų įrenginių (nešiojamųjų kompiuterių ir nešiojamųjų duomenų laikmenų) apsaugą ir slaptažodžių konfidencialumą.
- Kontrolės įstaigos darbuotojai neturi atskleisti jokios informacijos, kurią jie sužino dirbdami, be tinkamo ir konkretaus leidimo, išskyrus, jeigu jie turi įstatymais numatytą ar profesinę teisę, arba pareigą tai padaryti.
- Bendrovės darbuotojai privalo gerbti asmens privatų ir šeimos gyvenimą ir saugoti asmens duomenis nuo netyčinio ar neteisėto duomenų sunaikinimo, praradimo, pakeitimo, atskleidimo be leidimo ar neteisėtos prieigos prie jų tiek įstaigos viduje, tiek už jos ribų.
- Kontrolės įstaigos darbuotojai turi žinoti Kontrolės įstaigos politikas ir procedūras, susijusias su profesionaliu elgesiu, taikomus profesinius standartus ir įstatymus, teisės aktus bei susitarimus, kurių nuostatos yra privalomos darbo aplinkoje ir už jos ribų.
- Kontrolės įstaigos darbuotojai privalo vengti tokių veiksmų, kur konkreti veiksmų eiga yra teisiškai leidžiama, tačiau neatitinka profesionalaus elgesio standarto.
- Kontrolės įstaigos darbuotojams draudžiamas piktybiškas, įžeidžiantis Kontrolės įstaigos reputacijai kenkiantis tekstine, vaizdine ar kitokia forma išreikštas elgesys / komentarai viešoje erdvėje, interneto svetainėje, viešuose interneto forumuose ir (ar) socialinių tinklų svetainėse. Išorinė komunikacija turi būti suderinta su Kontrolės įstaigos vadovu.
- Kontrolės įstaigos darbuotojai su klientais, partneriais, kolegomis privalo elgtis draugiškai, mandagiai, nedemonstruojant pranašumo.
- Kontrolės įstaigos darbuotojai privalo susipažinti su Etikos kodeksu ir įsipareigoti laikytis Etikos kodekse nustatytų reikalavimų. Jeigu darbuotojas nėra tikras, kaip turėtų taikyti Etikos kodekso reikalavimus, visuomet siūloma aptarti kilusį klausimą su tiesioginiu vadovu.
- BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
- Etikos kodeksas yra patvirtintas Kontrolės įstaigos vadovo ir taikomas visiems darbuotojams.
- Už Etikos kodekso pažeidimą darbuotojams gali būti taikoma atsakomybė Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka.
- Tais atvejais, kai darbuotojo elgesio nereguliuoja šio kodekso nuostatos, jis privalo laikytis kituose teisės aktuose nustatytų etikos reikalavimų ir visuotinai pripažintų dorovės normų.
- Politika peržiūrima ne rečiau kaip vieną kartą per metus.
- Politika yra vieša ir turi būti pateikta bet kurios suinteresuotos šalies prašymu.