ŠVARA

KRYŽMINĖ TARŠA KĄ DERĖTŲ ŽINOTI KIEKVIENAM

By rugpjūčio 8, 2018 lapkričio 19th, 2018 No Comments

Kas yra kryžminė tarša?

Tikriausiai apie kryžminę taršą dažniausiai net nesusimąstome, o jeigu ir išgirstame – šį sąvoka siejasi su maisto gamyba arba sveikatos sektoriumi. Taip, kryžminė tarša ir jos kontrolės priemonės labiausiai atsispindi maisto pramonėje ar sveikatos įstaigose, tačiau mes kiekvienas susiduriame su šiuo reiškiniu kasdien tiek savo namuose, darbe ar viešose vietose. Todėl nekontroliuojant ar netinkamai kontroliuojant kryžminę taršą, užteršimai, nešvarumai ir bakterijos gali sukelti infekcijas, ne higieniška aplinką ir negatyvias pasekmes sveikatai.

Kryžminė tarša – tai įvairių mikroorganizmų (įskaitant ligas sukeliančių) ir nešvarumų pernešimas nuo nešvarių ant švarių paviršių, bakterijų ar nešvarumų perdavimas iš didesnės rizikos zonų į mažesnes, pavyzdžiui, įvairių mikrobų perdavimas nuo tualeto zonų paviršių ant virtuvės ar ofiso patalpų stalų, durų rankenų ir t.t. Jeigu kryžminė tarša nėra kontroliuojama atitinkamais būdais, įvairios bakterijos ir nešvarumai (kūno skysčiai ir kiti nemalonūs bei grėsmę keliantys mikroorganizmai) gali būti lengvai pernešami į kitas patalpas, kuriose jų neturėtų būti ar kur mažiausiai norėtume, kad jie būtų.

Mes visi vertiname švarią darbo aplinką. Kai tualetai ir sanitarinės zonos išdezinfekuotos, šiukšliadėžės ištuštintos, grindys švaros, o darbo aplinka švari ir tvarkinga, mes jaučiamės saugūs ir našesni savo darbui. Daugybė tyrimų ir apklausų parodė, jog švarių patalpų nauda, neatsiriboja nuo sveikesnių darbuotojų, akivaizdžiai matomų nešvarumų nebūvimo bei bakterijų kiekio sumažinimu iki priimtino švaros lygio, švarios patalpos taip pat keičia ir mūsų visų emocinę gerovę ir būklę.

Kryžminės taršos prevencijos svarba yra ne tik mūsų namuose, viešose vietose bet ir darbe. Patalpų valymas glaudžiai siejasi su kryžminės taršos prevencija bei saugios aplinkos suteikimu.

Kaip galima išvengti kryžminės taršos?

Turbūt būtume labai nepatenkinti, jeigu mūsų darbo stalas būtų valomas su ta pačia šluoste kaip ir šiukšlių dėžė arba nuvalius tualeto zonų įrangą ta pačia šluoste būtų išvalomi virtuvės paviršiai. Suprantama daugumoje atveju mūsų valymo specialistai turi savo sukurtą šluosčių sistemą, kuri žinoma tik jiems, kas irgi nėra blogai. Tačiau jeigu esamas valytojas suserga ar neatvykta į darbą, kaip užtikrinimas teisingas šluosčių ir priemonių panaudojimas, jeigu visos jos vienodos spalvos? kaip žinoti kuri šluostė ar kibiras buvo naudojama tualete? kuri kempinėlė virtuvėje? o kuri šluostė darbo stalams valyti? Įprastai valymo įmonės naudojasi gerąja praktika ir turi sudariusios spalvų kodų sistemą, kuri prisideda prie kryžminės taršos prevencijos bei palengvina proceso kontrolę. Tad jeigu dar neturite spalvų kodų sistemos arba vadinamo spalvinio kodo schemos, sukurkite jį ir pritaikykite savo darbo aplinkoje arba suderinkite šią sistemą su savo valymo paslaugų teikėju. Spalvų kodų sistemos yra taikomos įvairios specifikos įmonėse, pradedant nuo maisto pramonės iki biuro patalpų, nuo prekybos centrų iki viešbučių ir ligoninių.

Rekomenduojamas ir dažniausiai naudojamas šis spalvinis kodas:

Raudona spalva: unitazų ir pisuarų valymui bei tualeto grindų valymui.

Geltona arba morkinė spalva: visų kitų sanitarinių zonų paviršių valymui (kriauklės, higienos laikikliai, durys, sienos ir t.t.).

Žalia spalva – virtuvėlės paviršių valymui.

Mėlyna spalva – koridorių, ofisų ir kitų kabinetų valymui.

Esant specifiniams poreikiams spalvų kodų sistemą galima išplėsti pridedant daugiau spalvų.

Nepamirškite:

  • įdiegiant spalvų kodų sistemą, valymo specialistai turi būti apmokinti kaip teisingai juo naudotis;
  • esama spalvų kodų sistema turi būti reguliariai tikrinama ir kontroliuojama, siekiant užtikrinti maksimalų šios sistemos efektyvumą.

Atminkite:

  • jeigu turite spalvų kodų sistemą, užkoduotos priemonės neturėtų būti maišomos arba skirtingų spalvų šluostės ir priemonės neturėtų būti dedamos kartu, tik tuomet yra pasiekiamas šios sistemos efektyvumas;
  • rankų higiena (rankų plovimas ir/ar rankų antiseptika) yra neatskiriama kryžminės taršos prevencijos dalis, todėl ji turi būti nuolat palaikoma (pavyzdžiui, išvalius virtuvėlę, rankos turėtų būti plaunamos taip pat pakeičiamos ir valymui skirtos pirštinės).

Reikia daugiau informacijos? Nesidrovėkite, susisiekite su QUALITAS PRIMUM, tel. +370 613 83700, el. p. info@qualitasprimum.lt